Trawersy

http://zen-tech.iq.pl/wp-content/uploads/2018/07/trawersy-140x100.png

Trawersy to urządzenia, które stanowią element pośredni pomiędzy dźwignicą i ładunkiem. Wykorzystuje się je do szybkiego i ekonomicznego przenoszenia ładunków zarówno o małych jak i dużych gabarytach, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa i stabilności pracy. Ich podstawę stanowi nośna belka, którą dostosowuje się do gabarytów przenoszonych przedmiotów. W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości trawersy, nadające się do wszechstronnego zastosowania. Ich jakość potwierdzona jest licznie przeprowadzonymi testami, których wynik gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo wykorzystania.

Trawersem nazywamy także belkę poprzeczną, która oferuje kilka punktów podwieszenia. Jest jednym z podstawowych elementów urządzeń podnoszących. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie podnosi się i transportuje elementów długich i o dużym ciężarze. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie w trakcie transportu element wymaga kilku punktów podwieszenia o rozstawie uniemożliwiającym zastosowanie samych zawiesi wielocięgnowych. Trawersy wykonywane są w kilku różnych wersjach – jedne posiadają możliwość regulacji rozstawu, a inne nie posiadają takowych regulacji. Część z nich dostosowana jest do wózków widłowych i innych wersji specjalistycznych. Posiadają szeroki zakres użytkowania, dzięki czemu znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Korzystają z nich szczególnie wszystkie firmy aktywnie działające w branży ciężkiej.

//zen-tech.iq.pl/wp-content/uploads/2018/07/slider-2-min.jpg

Wykorzystanie trawersów

Trawersy to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłowych. Wśród najpopularniejszych ich rodzajów można wyróżnić:

  • stałych punktach podwieszenia
  • z przestawnymi punktami podwieszenia
  • samopoziomujące
  • do Big Bagów
  • do kontenerów
  • do wózka widłowego

Idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przemieszczenie dużych ładunków o kilkumetrowej długości. Wówczas potrzebne jest wykorzystanie kilku punktów podnoszenia i właśnie w tym celu najlepiej jest zastosować konstrukcje trawersowe.

Trawersy realnie poszerzają możliwości transportowe. Zazwyczaj zwykły hak nie jest w stanie poradzić sobie z konkretnymi kształtami i wymiarami przedmiotów. Wówczas najlepiej zastosować trawers, który okazuje się doskonałym rozwiązaniem przy długich ładunkach i ładunkach o nieregularnych kształtach. Uniwersalna trawersa przeznaczona jest do transportu elementów o zmiennym położeniu środka ciężkości i wielu punktach zaczepowych. Ucho trawersa może być ustawiane za pomocą napędu śrubowego, co prowadzi do szybkiego wyregulowania położenia względem środka ciężkości. Ucho trawersa jest wtedy prowadzona za pomocą rolek tocznych.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje trawersów:

  • Proste – stosowane do podnoszenia ciężkich i długich ładunków, które wymagają więcej niż jednego punktu zaczepienia. Ich nośność wynosi od 1.000 do 25.000 kg.
  • H-Trawersy – wykorzystywane są do podnoszenia ciężkich ładunków, które wymagają kilku punktów zaczepienia. W zestawie z hakiem stałym i regulowanym. Ich nośność wynosi do 25.000 kg.
  • Specjalistyczne – trawersy, które przeznaczone są do transportu stalowych palet koszowych, worków BIG-BAG i  innych niestandardowych elementów.

Trawersy mogą posiadać w swoim zestawie między innymi haki, elektromagnesy, chwytaki pneumatyczne, kleszcze, uchwyty i inne. Część z nich posiada także manualną lub mechaniczną zmianę rozstawu urządzeń chwytających, dzięki czemu mogą swobodnie manipulować przenoszonym sprzętem. Dzięki różnorodnej technologii zastosowanej w procesie tworzenia, możemy zagwarantować indywidualne dopasowanie do każdego poszczególnego przedsięwzięcia.